Bőrgyógyászat
A bőrgyógyászat a bőr, a haj, a körmök és a bőr alatti kötőszövetek betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik, fontos területe a bőrrák szűrése, valamint elkülönítése a bőr jóindulatú elváltozásaitól.
A bőrtünetek lehetnek fertőzéses, allergiás vagy alkati eredetűek, leggyakrabban stressz, gyulladásos betegség, túlzott napozás, helytelen táplálkozás, vagy a szervezet immunállapotának megváltozása idézi elő őket.
A bőr elváltozásai összefügghetnek belgyógyászati, immunológiai, reumatológiai, allergológiai vagy onkológiai betegségekkel.
A bőrbetegségek a test bármely részén jelentkezhetnek. Megkülönböztethetünk fertőző és nem fertőző bőrbetegségeket. A különböző bőrfertőzéseket kórokozók váltják ki:
– baktériumok: a bakteriális bőrfertőzés tünete lehet a gennyes, gyulladt kiütés
– gombák: tipikus gomba okozta fertőzés a körömgomba, a test hajlataiban jelentkező gombás bőrfertőzések
– vírusok: tipikus vírusok okozta bőrbetegség a szemölcs, az övsömör és az ajakherpesz
– paraziták: tipikus paraziták okozta bőrbetegség például a rühesség és a fejtetvesség (a paraziták okozta bőrbetegségeket erős viszketési inger kíséri)
A nem fertőző bőrbetegségek közé tartozik például a csalánkiütés (az esetek többségében allergia vagy valamely intolerancia következtében jelentkezik), ekcéma és a pikkelysömör (foltokban jelentkező fehér pikelyesedés).
Milyen esetben ajánlott bőrgyógyászhoz fordulni?
Keressen fel egy bőrgyógyászt, amennyiben az alábbi tünetek valamelyik tapasztalja:
– bőrkiütés,
– ekcéma,
– fekélyek,
– szemölcsök,
– tyúkszem,
– szokatlan méretű, formájú, kitüremkedő anyajegyek,
– akne,
– pikkelysömör,
– gombás fertőzés, körömgomba,
– rovarcsípés okozta szövődmények,
– tartós, múlni nem akaró hajhullás
– bármely egyéb bőrpobléma esetén