A pajzsmirigy betegségei

2016-08-11 by himgmedical

A pajzsmirigy a légcső két oldalán, alul, a nyak elülső részén helyezkedik el. A pajzsmirigy élettani feladata a pajzsmirigyhormon termelése. Ez a hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, valamint az agyi működésben egyaránt.  Alig létezik olyan szerv, mely működését ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon.

pajzsmirigy betegség

A pajzsmirigyhormon termelődése nélkülözhetetlen az élethez, ugyanakkor túltermelődése életveszélyes állapotot, halált is eredményezhet. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza, ezt pedig az agy vezérli.

A pajzsmirigy megbetegedésére utalhat:

– kóros fáradtság vagy álmatlanság

– testsúlyingadozás

– hangulati ingadozás

– magas koleszterinszint

– menstruációs és termékenységi problémák

– bélpanaszok

– haj és bőrproblémák

– nyakfeszülés

– izom- és izületi fájdalmak

A pajzsmirigy betegség kialakulásában szerepet játszik az öröklött hajlam és az alacsony jódfogyasztás, ezért érdemes odafigyelni az esetleges tünetekre, és észlelésük esetén a korai diagnosztizálás érdekében célzott laborvizsgálatot végeztetni. Nők esetében fokozott a pajzsmirigy-gyulladás kialakulásának esélye terhesség és szoptatás ideje alatt. Ekkor ugyanis megnő a szervezet jódszükséglete.  Jódhiány kialakulása esetén a pajzsmirigy növekedni kezd, stádiumától függően először még csak tapintható, majd szabad szemmel is jól látható lesz. Egy bizonyos méret elérése után pedig nyomni kezdi a nyelőcsövet és a légcsövet. Amennyiben nem kezdődik meg időben a kezelés, a megnagyobbodott pajzsmirigy működése felborul, alul- vagy túlműködés keletkezik.

Az időben diagnosztizált pajzsmirigy megbetegedés jód szedésével jól kezelhető. A kezelés előtt azonban mindenképp szükséges a diagnosztizálás, ugyanis a jód indokolatlan bevitele további problémákat okozhat. Előrehaladott stádiumban történő diagnosztizálás esetén előfordulhat, hogy műtéti beavatkozásra lesz szükség, mely során a pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolítására kerül sor.

A nem megfelelő pajzsmirigyműködés kétféleképpen realizálódhat: pajzsmirigy-túlműködésben, valamint pajzsmirigy-alulműködés formájában.

Tünetek, melyek pajzsmirigy túlműködésre utalhatnak:

– álmatlanság

– idegesség

– szapora szívverés

– hasmenés

– jelentős fogyás, szokásos étkezés mellett

– hőintolerancia

– fokozott izzadás

– remegés

– menstruációs zavarok

 

Tünetek, melyek pajzsmirigy alulműködésre utalhatnak:

– álmosság

– székrekedés

– hízás

– depresszió

– hidegintolerancia

– tompult reflexek

– ödéma

– menstruációs zavarok

A laboratóriumi vizsgálatok információt adhatnak a pajzsmirigy aktuális működéséről. A TSH (agyalapi mirigy által termelt hormon), valamint az FT3 és FT4 (pajzsmirigyhormonok) szintje jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát.  A pajzsmirigy betegségek nagy része autoimmun eredetű.

Vizsgálatra jelentkezés

A pajzsmirigy betegségek szűréséhez igényelje laborvizsgálataink közül a pajzsmirigyvizsgálatot!

Jelentkezzen vizsgálatra az alábbi telefonszámon: +36 30 207 4588